fbpx

Destination Sjælland

Sammen skaber vi muligheder for vækst. Destination Sjælland er destinationsselskabet for Sjællands Vestkyst, som dækker Holbæk, Kalundborg, Slagelse og Sorø kommuner.

Vi har til formål at udvikle turismen og markedsføre destinationen, som paraplyorganisation for turisterhvervene og de 4 kommuner.

Izabela J.C. Kofoed

Event- og aktivitetskoordinator

+45 71 95 72 27

izabela@desj.dk

Martin W. Crone Hansen

Kommunikationsansvarlig

+45 24 25 71 72

martin@desj.dk

Andreas Walther

Online specialist

+45 29 62 94 88

andreas@desj.dk

Pia Nielsen

Administration

+45 24 25 06 70

pia@desj.dk

Kathrine Maagaard

Studiemedarbejder

kathrine@desj.dk

Mie Danielsen

Partneransvarlig

+45 24 25 59 16

mie@desj.dk

Trine Bruun

Projektleder Erhvervsturisme

+45 30 20 15 11

trine@desj.dk

Signe Falgaard

Projektleder

+45 21 99 02 41

signe@desj.dk

Jens Müller

Direktør

+45 28 19 90 11

jens@desj.dk

Bestyrelsesmedlemmer

Destination Sjælland er ejet af Holbæk, Kalundborg, Slagelse og Sorø Kommuner.
Bestyrelsen består af 8 generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer. Hver kommune er repræsenteret i bestyrelsen af et medlem fra byrådet samt en repræsentanter for turismeerhvervet.

Bestyrelsen består af:

Torben Berner valgt for erhvervet i Kalundborg
Kasper Lomholt valgt for erhvervet i Holbæk
Martin Wellejus valgt for erhvervet i Sorø
Jane Dahl valgt for erhvervet i Slagelse
Lis Tribler Slagelse Byråd (A) – Formand
Martin Belli Jørgensen Sorø Byråd (C)
Martin Schwartzbach Kalundborg Byråd (O)
Carsten Andersen Holbæk Byråd (V)

Destination Sjælland har tre primære grupper af samarbejdspartnere
  • Holbæk, Kalundborg, Slagelse og Sorø kommuner
  • Partnerne: lokale turismevirksomheder der har indgået samarbejde med Destination Sjællandom fælles markedsføring og forretningsudvikling.
  • Aktører: frivillige foreninger; virksomheder, der ikke er partnere; kulturelle institutioner, som ikke er partnere samt events af ikke-kommerciel karakter
Selskabets opgaver er
  • At facilitere produktudvikling og understøtte værdikæder med fokus på økonomisk bæredygtighed gennem netværk
  • At have ansvaret for al ekstern markedsføring af den samlede destination
  • At understøtte professionalisering af aktørerne i destinationen, Blandt andet gennem værksteder
  • At stille en platform (destinationsjaelland.dk) til rådighed for de aktører, der laver turismeprodukter i værdikæder
Vision

Med vores landlige idyl, attraktive kyster og charmerende købstadsliv, fremstår Destination Sjælland som Østdanmarks rekreative oase, kendt for sin klare sammenhæng mellem landskab, kultur, og egnsunikke produkter.  Vi udnytter vores fysiske nærhed og oplevelsesmæssige kontrast til København.  Vi er “den levende destination”, som kombinerer fornøjelse, fordybelse og fysisk aktivitet.

Mission

Gennem stedsudvikling, netværk, forretnings- og produktudvikling samt kommunikation, fremhæver vi destinationens mange kvaliteter.  Dette sker i samarbejde med turismeerhvervet, hvor vi – via “ledestjerner” og “stjernebilleder” – opdyrker nye og attraktive oplevelsessammenhænge.  Sammen med vores aktører, er det vores fælles mål at øge vækst og beskæftigelse

Job hos Destination Sjælland

Hold dig opdateret med vores nyhedsbrev